"> خود ارضایی ؛ عوارض خودارضایی و رازهای که به شما نمی گویند! | عروس بانو

اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی پسورد

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ورود

اکنون ثبت نام کنید

ما در انجمن عروس بانو فضای را برای شما ایجاد کرده ایم که بتوانید سوالات خودتان را بپرسید و دیگران برحسب تجربه ای که دارند شما را راهنمایی کنند و مشکلتان را رفع کنند.

خود ارضایی ؛ عوارض خودارضایی و رازهای که به شما نمی گویند!

خود ارضایی ؛ عوارض خودارضایی و رازهای که به شما نمی گویند!

خود ارضایی یکی از روش های تحریک جنسی است که نیازی به شریک جنسی ندارد و افراد با تحریک کردن اندام های جنسی خودشان توسط خود، می توانند لذت جنسی و ارضا را تجربه کنند. این تجربه می تواند موجب ارضا کامل شود، اما لزوما اینگونه نیست. این پدیده علاوه بر انسان در سایر پستانداران نیز دیده می شود.

خودارضایی بسیار شایع می باشد، چه در افرادی که متاهل هستند و چه در افراد مجرد این عمل ممکن است انجام شود، اما گاهی اوقات می تواند مشکل ساز باشد. در این مقاله از عروس بانو به بررسی کامل مزایا و معایب خود ارضایی می پردازیم.

 

خود ارضایی زنان

خود ارضایی خوب است یا بد؟

کودک انسان از سه سالگی خود را پیدا می کند و لمس کردن خود را آغاز می کند. به مرور زمان با خود ارضایی آشنا می شود. خود ارضایی از آنجایی که بدن انسان را از نظر بیوشیمیایی به تعادل می رساند، انجام آن در حد معمول می تواند برای فرد مفید باشد. اما اگر خود ارضایی به افراط کشیده شود (تعداد و مقدار آن زیاد شود) مانند هر مسئله دیگری بعد از مدتی فرد را با مشکلات و درگیری های زیادی در زندگی شخصی، روابط زناشویی و … مواجه خواهد کرد. در این شرایط احتمال ابتلا به کژکاری های جنسی بیشتر نیز می‌شود.

نحوه انجام خود ارضایی

خود ارضایی معمولا با دست ها و یا وسایل دیگر انجام می شود. افراد مذکر بیشتر از طریق دیدن هرزه نگاری ها و پورنوگرافی به این فعالیت می پردازند. در زنان این عمل می تواند علاوه بر دست ها با ابزار مختلف یا فشار آب نیز انجام شود.

چه زمانی خود ارضایی مشکل ساز است؟

همانطور که گفته شد در میان انسان ها و حیوانات این عمل رایج است، همچنین خودارضایی کودکان نیز دیده می شود. با این حال تکرار این عمل می تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد نماید که از جمله ی آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. عدم توانایی فرد در کنترل خود ارضایی (استمناء)
 2. ایجاد مشغله فکری زیاد
 3. باعث کاهش و اختلال در عملکرد جنسی فرد شود مانند زود انزالی، دیر انزالی، بی میلی جنسی و…

خود ارضایی در مردان

خود ارضایی مردان معمولا در سنین ۱۲ تا ۱۵ سالگی اتفاق می افتد. در پسران جوان معمولا به هنگام دوره بلوغ و با کشف ارتباطات جنسی شروع می شود. در گذشته مرز بین فهم و عدم فهم از رابطه جنسی برای پسران با تجربه ارتباط جنسی اتفاق می افتاد. اما امروزه با گسترش اینترنت و هرزه نگاری مردان بدون تجربه رابطه جنسی فهم کاملی از روابط خواهند داشت. معمولا پسران بیشتر از دختران به خودارضایی پرداخته و ساعات بیشتری را برای انجام این عمل صرف می کنند.

برای پسرها علاوه بر اضطراب و فشارهای روانی کشف مدل های روابط جنسی نیز می تواند دلیلی برای خود ارضایی باشد. آن ها برای شناخت بهتر روابط جنسی نیز به دنبال کسب اطلاعات به طرق مختلف بوده و باعث انجام این عمل در آن ها می شود.

خودارضایی در دختران

خود ارضایی زنان کمی تفاوت دارد. آن ها ممکن است در سنین بسیار پایین متوجه شوند که می توانند با تحریک کردن کلیتوریس به لذت برسند. اما این لذت برای آن ها گنگ است. دختران در سنین پایین با روش های مختلفی مثل استفاده از فشار آب و یا فشار آوردن به کلیتوریس و دیگر قسمت های آلت زنانه توسط اجسام مختلف، به این لذت دست می یابند.

کمتر گزارش شده که آن ها به دنبال هرزه نگاری (به اندازه مردان) باشند. خودارضایی برای دختران بیشتر راهی برای تجربه کردن عواطف آن هاست. آن ها در سنین جوانی عشق و میل جنسی را به صورت یک موضوع کلی و درهم دیده و بیشتر با پروراندن این عواطف و تخیلات سعی در ارضای جسمی و بیشتر روانی دارند.

نگرش ها به خودارضایی

در بسیاری از فرهنگ ها و مذاهب این عمل ممنوع بوده و از انجام آن جلوگیری می شود. در اسلام نیز این عمل نهی و جز گناهان کبیره شمرده می شود. این مسأله به دلیل مربوط بودن به فعالیت های جنسی در بیشتر فرهنگ ها تابو حساب می شود و افراد ترجیح می دهند تا راجع به آن صحبتی نکنند.

عوارض خودارضایی

دلایل انجام خودارضایی

 1. در دسترس نبودن شریک جنسی
 2. رضایت زناشویی
 3. رفتارهای وسواسی و جبری
 4. استرس و بیماری های جسمی
 5. اختلالات جنسی

خود ارضایی می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. مهم ترین دلیل خودارضایی در دسترس نبودن شریک جنسی است. این عمل بیشتر در افراد جوان دیده می شود که روابط جنسی کم و محدودی دارند. همچنین مردان و زنانی که دارای روابط جنسی منظم هستند نیز گاها به انجام این عمل دست می زنند. عدم رضایت روابط جنسی یکی از دلایل انجام این عمل است. افرادی که نمی توانند در روابط جنسی خود احساس ارضا و یا لذت کافی ببرند به این عمل دست می زنند.

طیفی از بیماری های روانی به نام وسواس وجود دارند که در آن فرد رفتاری شبیه به وسواس داشته و نمی تواند در مقابل انجام آن مقاومت کند. معمولا افرادی که به شکل وسواسی به این عمل می پردازند لذت زیادی از انجام آن نمی برند و توان متوقف کردن آن را نیز ندارند. به گونه ای ممکن است دچار وسواس فکری شده باشند. همچنین افراد در شرایط پر استرس شغلی و تحصیلی نیز گزارش هایی مبنی بر انجام بیشتر این اعمال برای کنترل استرس را می دهند.

استرس به صورت کلی عاملی مهم در انجام خود ارضایی است و افرادی که طی این شرایط خود ارضایی می کنند، معمولا پس از انجام آن کمتر استرس را گزارش می دهند. همچنین در زمان ابتلا به بیماری ها دیده می شود که افراد میل بیشتری به خودارضایی دارند. این میل شبیه به یک واکنش تکاملی است زیرا خودارضایی باعث افزایش اثر سیستم ایمنی بدن شده و گلبول های سفید خونی را افزایش می دهد.

در ادامه آسیب های بیولوژیکی و روانشناسی استمنا یا خودارضایی مطرح گردیده است.

آسیب های بیولوژیکی

تحقیقات نشان داده است خودارضایی یا استمنا آسیب های زیادی به سلامت جسمی فرد وارد می کند.

۱) مشکلات دستگاه ادراری در مردان

در مردان استمنا مکرر می تواند منجر به آسیب به پوست آلت تناسلی آن ها شود. همچنین استمنا با مالش آلت تناسلی به اجسام مختلف مانند بالش، فرش و مبل مجاری ادراری مردان را دچار مشکل می کند و باعث اختلال در خارج شدن عادی ادرار در یک جریان مستقیم می شود و ادرار به صورت اسپری خارج می شود.

دکتر Bartlik که روانشناس و درمانگر رابطه جنسی در نیویورک است می گوید:”خود ارضایی به صورت دمر به صورت مکرر، ادرار کردن فرد را دچار مشکل میکند.همچنین خودارضایی در مردان متاهل منجر به از دست دادن میل جنسی و کاهش میل به رابطه با همسر خود می شود و این منجر به ضعیف شدن رابطه و در نتیجه از بین رفتن آن می شود.

۲) شکستگی آلت تناسلی

حتی گاهی اوقات استمنا به روش های غیر معمول منجر به شکستگی آلت تناسلی مردان می شود. با این اتفاق درد وحشتناکی به سراغ فرد می آید و باید فرد سریعا به پزشک مراجعه کند و در برخی موارد جراحی نیز لازم است.

۳) درد و سرطان پروستات

استرس ناشی از استمنا می تواند منجر به بالا رفتن فشار خون شود. خود ارضایی نه تنها فشار خون ناشی از استرس را بالا می برد بلکه لذت بردن از رابطه جنسی را نیز از بین می برد. همچنین خود ارضایی بر پروستات نیز تاثیر می گذارد.مطالعه روی بیش از ۲۷۰۰ مرد نشان داده است که خود ارضایی آنتی ژن مربوط به پروستات را بالا می برد و پروستات را متورم و حساس می کند. به علاوه درد پروستات هم با خود ارضایی بدتر می شود در حالی که با داشتن رابطه جنسی بهبود می یابد.همچنین سرطان پروستات هم درمردانی که در دهه های سوم و چهارم و پنجم زندگی به صورت مکرر خود ارضایی داشته اند دیده شده است.

۴) زود انزالی

اختلال در عملکرد جنسی نیز یکی از عوارض شایع استمنا است. مردانی که دائما خودارضایی می کنند به علت سرعت در انجام خودارضایی و عدم آمادگی قبلی در رابطه جنسی واقعی دچار زود انزالی می شوند.

این مردان باید بدانند که حسی که در رابطه جنسی است کاملا با خودارضایی متفاوت است و باید آن را به کلی فراموش کنند. در ابتدا همسر فرد باید به او کمک کند تا خودارضایی را ترک کند و حسی فراتر از لذت خود ارضایی برای فرد فراهم کند.در هنگام درمان اختلالات جنسی در رابطه با استمنا از فرد سوال می شود و در صورت اعتیاد به خود ارضایی ابتدا باید خود ارضایی ترک شود.

با انجام تحقیقات بر روی مرد متاهل ۳۰ ساله ای که خود ارضایی می کرد و ضایعات پوستی بر روی آلت تناسلی وی به وجود آمده بود مشخص شد به علت نداشتن رابطه جنسی با همسرش و خود ارضایی مکرر این ضایعات ظاهر شده اند زیرا در رابطه جنسی محیط واژینال برای آلت تناسلی مرد محیطی مناسب فراهم می کند اما در خودارضایی با مالش آلت تناسلی این اتفاق نمی افتد و پوست آلت تناسلی حساس می شود.

آسیب های روانشناختی خودارضایی

استمنا اثرات مخرب فراوانی بر روح و روان فرد می گذارد که در ادامه به آن ها پرداخته شده است.

۱) افسردگی

روانشناسان معتقدند نشانه های افسردگی در افرادی که به صورت دائم استمنا می کنند بیشتر دیده می شود. در سال ۲۰۰۹ تحقیقاتی بر روی مردم سوئد انجام شد و رضایت جنسی و سطح این رضایت مورد بررسی قرار گرفت.

در افرادی که خود ارضایی داشتند رضایت جنسی و سلامت روان بسیار کمتر بود، درست برعکس افرادی که رابطه جنسی سالم داشتند.در این بررسی افرادی با رابطه مقعدی و دهانی هم سلامت روان و رضایت جنسی کمتری نسبت به افراد با رابطه جنسی سالم داشتند. این تحقیقات بدون هیچ گونه تعصب و بر روی تمام اقشار جامعه انجام شده بود.

۲) پرخاشگری

تحقیقات دیگری بر روی زنان پرتغالی در رابطه با ارتباط بین انواع روابط جنسی و مکانیزم های دفاعى انجام شد. مکانیزم دفاعى ، فرایندهای ناخودآگاه است که با هدف مقابله با اختلالات حاد استرس ناشی از درگیری های احساسی رخ می دهد و پرخاشگری را به دنبال دارد.

این مکانیزم ها منجر به کاهش سلامت روان و افزایش اختلالات روانی می شود. این تحقیقات نشان داده است افرادی که به استمنا اعتیاد دارند یا در طول رابطه جنسی خود ارضایی می کنند مکانیزم های دفاعی نابالغ شامل پرخاشگری از خود نشان می دهند.تحقیقات بر روی زن های اسکاتلندی نیز نشان داده است زنان با تجریه خود ارضایی، رابطه جنسی مقعدی و دهانی، پرخاشگری بیشتری دارند.

۳) وابستگى اضطرابی

در افرادی که استمنا یا خودارضایی می کنند وابستگى اضطرابی نیز دیده می شود. وابستگى اضطرابی وضعیتی است که فرد به صورت افراطی نیاز به حمایت، رابطه عاطفی و صمیمیت از شریک زندگی خود دارد که این حالت می تواند منجر به افسردگی شود. در تمام تحقیقات انجام شده برتر و بهتر بودن رابطه جنسی سالم در مقایسه با خود ارضایی ثابت شده است.

 

خود ارضایی مردان

زودانزالی یا دیرانزالی به دلیل خود ارضایی

یکی از عوارض تایید شده خود ارضایی، تاثیر روی مدت زمان شروع رابطه تا ارضاء می باشد. در مردان به دلیل اینکه معمولا در یک حالت خود ارضایی انجام می شود، به مرور زمان تبدیل به یک کار روتین و یک عادت می شود، پس ارضا به سرعت و در آن حالت خاص انجام خواهد شد. این مردان پس از ازدواج، به دلیل عادت سیستم عصبی به زود ارضا شدن، با کوچکترین تحریکی که شبیه خود ارضایی باشد ارضا می شوند.

در زنان به دلیل تنوع راه های خود ارضایی و نواحی تحریک پذیر، این مسئله متفاوت است. استفاده از وسایل مختلف برای خود ارضایی، علاوه بر شناختی که به زن درباره بدنش و حالتی که بیشترین لذت را به او می دهد، توقع او را برای تحریک به بهترین شکل بالا برده و در رابطه جنسی به دلیل نا آگاهی مرد، دچار دیر ارضایی می شوند.برای درمان زود انزالی یا دیر انزالی، تمرینات شناختی و رفتاری بسیاری وجود دارد که طی یک پروسه توسط روانشناس و روان درمانگر جنسی قابل بررسی و درمان است.

رابطه خود ارضایی با میل جنسی و سرد مزاجی

اصلی ترین علت خود ارضایی در دوران قبل از ازدواج، راحت ترین راه رسیدن به لذت و ارضای غریزه جنسی است و اصلی ترین علل خود ارضایی پس از ازدواج، نارضایتی از رابطه جنسی،نرسیدن به ارگاسم در هنگام نزدیکی و عدم مهارت زوجین در ارضاء همدیگر بخصوص در خانم ها می باشد. تمام این دلایل باعث می شود که زوجین پس از ازدواج به خود ارضایی روی بیاورند.

خود ارضایی در زنان به طور کلی، حساسیت واژن را کم کرده و ممکن است دیگر از طریق رابطه عادی ارگاسم را تجربه نکنند؛ به مرور زمان میل جنسی آن ها در زندگی زناشویی به شدت کم می شود. زنانی که خود ارضایی می کنند به دلیل آشنا شدن با بدن و نحوه ارضاء شدن خود، انتظاراتشان از رابطه جنسی مشخص است ولی ممکن است مرد، از این دانش زن هیچ آگاهی نداشته باشد و نتواند به رابطه جنسی سالمی دست پیدا کنند. این مشکل به مرور زمان می تواند باعث سرد شدن و حتی جدایی شود.

مردان متأهلی که خود ارضایی می کنند، ممکن است به دلیل مشغله های فکری و خستگی جسمی، نتوانند رابطه جنسی سالمی با همسر خود داشته باشند و برای ارضای نیازهای جنسی به سراغ راه سریع تر و شاید آسان تری مثل خود ارضایی بروند. به مرور زمان میل جنسی در مرد و همسرش دچار اختلال می شود.

خود ارضایی و ناباروری

غده هیپوفیز وسیله تنظیم هورمون های جنسی می باشد. خود ارضایی به میزان زیاد باعث نقص در غده هیپوفیز و ترشح مناسب هورمون های جنسی می شود. به طور کلی خود ارضایی می تواند باعث ضعیف شدن اسپرم ها یا تغییر شکل ظاهری آن ها شود، اما هنوز تحقیقات اثبات شده ای که خود ارضایی باعث ناباروری مردان می شود وجود ندارد.در زنان خود ارضایی زیاد و ناشیانه می تواند باعث آسیب دیدن آلت تناسلی زنانه شود و متعاقبا مشکلاتی را به وجود بیاورد. اما هنوز هیچ تحقیقی خود ارضایی را دلیلی بر ناباروری ندانسته است.

راه های ترک خودارضایی

آموزش ترک خود ارضایی به صورت ناگهانی رخ نمی دهد و نیازمند طی یک روند است. ممکن است ماه ها، یا سال ها برای جایگزینی یک رفتار طول بکشد، اما باید دانست این موضوع غیر ممکن نبوده و با تمرین قابل تحقق است. برای تغییر رفتار خودارضایی گام ها و استراتژی هایی را باید در پیش گرفت، که می توان از آن ها موارد زیر را نام برد:

 • مشاوره با یک متخصص یا رواندرمانی
 • با احساسات خود صادق باشید .
 • برای تحقق هدفتان به خود فرصت دهید.
 • خود را سرگرم و مشغول کاری کنید.
 • به سلامت و فعالیت جسمانی خود توجه کنید.
 • با کمک متخصص زمان هایی که به خودارضایی می پردازید را بررسی کنید.
 • زمان های تنهایی خود را محدود کنید.
 • به سمت محتواهای هجو و هرزه نگاری نروید.
 • برای خواب تنها با لباس زیر نخوابید و در صورت امکان لباس هایی بپوشید که اندام های شما را بپوشاند.

 

منبع: عروس ما و گروه تحریریه عروس بانو

درباره صادق امیدی

صادق امیدی هستم 23 سال سن دارم و همیشه دوست داشتم فضای را در بستر وب ایجاد کنم تا بتوانم به تازه عروس و دامادها در زمینه های مختلف کمک و راهنمایی کنم.از این رو وبسایت "عروس ما" و "عروس بانو" را به این منظور به همراه تیم دلسوزم راه اندازی کردیم تا بتوانیم در دو جهت تخصصی به عزیزان خدمات ارائه کنیم.

مرا دنبال کنید

ارسال یک پاسخ