"> تفاوت استرس و اضطراب چیست؟ + علائم مهم استرس و اضطراب | عروس بانو

اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی پسورد

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ورود

اکنون ثبت نام کنید

ما در انجمن عروس بانو فضای را برای شما ایجاد کرده ایم که بتوانید سوالات خودتان را بپرسید و دیگران برحسب تجربه ای که دارند شما را راهنمایی کنند و مشکلتان را رفع کنند.

تفاوت استرس و اضطراب چیست؟ + علائم مهم استرس و اضطراب

تفاوت استرس و اضطراب چیست؟ + علائم مهم استرس و اضطراب

تفاوت استرس و اضطراب ؛ بیشتر مردم تفاوت استرس و اضطراب را نمیدانند و گمان میکنند هر دو یک چیز هستند. پیشتر با استرس و اضطراب آشنا شدیم. استرس و اضطراب دو اختلال روانی جدا از هم هستند. اما بسیاری از مردم میان این دو اختلال تفاوتی نمیبینند. شاید دلیل این‌که مردم تفاوتی بین استرس و اضطراب نمیبینند این باشد که نشانه های جسمانی که در هنگام استرس و اضطراب حس میکنند همسان است.

میبینید مردم واژه هایی مانند استرس سخنرانی و اضطراب سخنرانی را به کار میبرند؛ اما آیا میتوان این واژه ها را به جای هم به کار برد؟ در این مقاله از عروس بانو شما را با تفاوت استرس و اضطراب آشنا خواهیم کرد تا بتوانید مرز میان این دو اختلال روانی مهم را بشناسید.

تعریف استرس

واژه استرس را اولین بار هانس سلی در دهه چهل میلادی (حدود هفتاد سال قبل) بکار برد و او لغت استرس را از حوزه فیزیک و مکانیک اقتباس کرد.البته بعدها نوشت که لغتی که او مد نظر داشته تنش یا Stress نبوده و بیشتر منظورش Strain یا کرنش بوده؛ اما به علت ضعف در زبان،در درک معنی آنها اشتباه کرده است.به هر حال امروز معنا و مفهوم استرس بسیار فراتر از یک استعاره مکانیکی است. بنابراین دیگر چندان مهم نیست که هانس سلی در ابتدا مفهوم این کلمه را درست درک کرده است یا نه.

معمولاً در آموزش مدیریت استرس به سبک هانس سلی، بحث استرس و انواع استرس را با تقسیم استرس به استرس مثبت و استرس منفی آغاز میکنند؛در واقع با توجه به اینکه استرس میتواند شکل مثبت هم داشته باشد، تأکید میکنند که استرس به ذات خود منفی نیست؛ بلکه میتوان مثبت یا منفی باشد. استرس مثبت،  Eustress و استرس منفی، Distress نامیده می شود.

علائم استرس

فهرست زیر علائم متداول در کسانی است که از استرس درمان نشده رنج می برند:
 • فشار خون بالا
 • مشکلات گوارشی
 • سردرد
 • درد و درد عضلانی
 • لرزش
 • اختلالات خواب
 • سیستم ایمنی ضعیف (مانند سرماخوردگی مکرر)
 • مشکلات پوستی (مثل جوش، کهیر)
 • مشکلات حافظه (فراموشی)
 • عدم تمرکز و توجه
 • افسردگی

تعریف اضطراب 

اضطراب یا تشویش یا دلشوره عبارت است از یک احساس منتشر، ناخوشایند و مبهم هراس و نگرانی با منشأ ناشناخته، که به فرد دست میدهد و شامل عدم اطمینان ،درماندگی و برانگیختگی فیزیولوژی است. وقوع مجدد موقعیت هایی که قبلاً استرس زا بوده اند یا در طی آنها به فرد آسیب رسیده است باعث اضطراب در افراد می شود. همهٔ انسان ها در زندگی خود دچار اضطراب می شوند، ولی اضطراب مزمن و شدید غیرعادی و مشکل ساز است. تحقیقات و بررسی ها نشان میدهند که اضطراب در طبقات کم درآمد و افراد میانسال و سال خورده نسبت به بقیه افراد بیشتر دیده می شود.

علائم اضطراب

 • افزایش ضربان قلب
 • احساس ترس و عصبی بودن
 • لرزش
 • تنفس سریع (نفس نفس زدن)
 • احساس هراس
 • احساس خطر بیش از حد
 • مشکلات دستگاه گوارش
 • اجتناب (اجتناب از موقعیت‌هایی که ممکن است باعث اضطراب شوند)
 •  مشکلات خواب
 • عدم توانایی تمرکز روی هر چیزی به جز محرک اضطراب
 • عدم توانایی در کنترل افکار نگران کننده
 • فوبیا (ترس غیرعادی از عنکبوت‌ها، موقعیت‌های اجتماعی، میکروب‌ها و غیره.)

علائم استرس و اضطراب

تفاوت استرس و اضطراب بی معنی است؟

استرس بطور کلی، تجربه ای موقتی است، درحالیکه اضطراب مسئله ای دائمی درباره ی سلامت روحی و روانی افراد است. اضطراب یکی از مشکلات بسیار رایجی است که سلامت روح و روان را متأثر میکند.در ایالات متحده ی امریکا، حدودا ۴۰میلیون نفر از بزرگسالان در طول زندگی خود با اضطراب دست و پنجه نرم میکنند.

استرس واکنش بدن در برابر تغییرها و چالش هاست و از نظر مدت زمان و شدت، در افراد مختلف متفاوت است. شاید اکنون به خود بگویید:دردسر مواجهه و مقابله با استرس و اضطراب هایم کم بود، حالا تفکیک این دو و یافتن تفاوت استرس و اضطراب هم به آن اضافه شد. شاید حق با شما باشد، اما باور کنید این دو مقوله کاملا متفاوت اند و تا زمانی‌ که ندانید هر یک دقیقا چیست،نمیتوانید آنها را از میان بردارید.

گاهی اوقات مرز میان استرس و اضطراب بسیار باریک می شود. یادتان باشد استرس میتواند محرکی برای ایجاد اضطراب باشد و اضطراب میتواند نشانه ای بیرونی از استرس حاد باشد. علائم مختلفی مانند تنش و ناراحتی در ماهیچه ها، افزایش ضربان قلب و بیخوابی ممکن است هنگام وقوع هر دوی این حالات نمود پیدا کند.

استرس، نتیجه‌ی فشارهای خارجی

استرس واکنشی است به مشکلات و فشارها، و اضطراب واکنشی است به استرس ها. شاید کمی گیج شده باشید، زیرا افرادی که اضطراب دارند، معمولا تحت فشار عوامل استرس زای بیرونی نیز هستند. پس برای شناخت دقیق تفاوت استرس و اضطراب باید به دقت حال و احوال خود را بررسی کنید. آیا فشار پروژه ی کاری، تکالیف مدرسه یا انتظارات ریزودرشت اطرافیان از شما یاعث خستگی و آشفتگی تان شده است؟ خب اگر اینطور است، دچار استرس شده اید.

 • آیا احساس ترس و ناراحتی کلی تری شما را دربرگرفته است؟
 • آیا بیش از اینکه نگران حال باشید، ترس از آینده آزارتان میدهد؟
 • آیا از چیزی نگرانید که بطور واضح و از نزدیک زندگیتان را تحت تأثیر قرار نمیدهد،یا کلا خودتان هم نمیدانید علت این همه نگرانی‌ چیست؟

خب، اگر اینطور است، باید گفت بیشتر دچار اضطراب هستید تا استرس. بنابه تعاریف علمی متخصصان، استرس یعنی احساس قرارگرفتن تحت فشارهای روانی و احساسی، درحالیکه اضطراب، احساسی است شامل ناراحتی، نگرانی و ترس.

چرا تفاوت استرس و اضطراب مهم است؟

استرس زمانی پایان می یابد که مسئولیت یا واقعه ای استرس آور تمام می شود. اگر فقط دچار استرس هستید، برای رفع و حل آن باید منبع اصلی این استرس را پیدا کنید. یافتن عامل اصلی استرس و ناراحتی تان میتواند به شما در رفع مشکلتان کمک کند.

دیوید اشپیگل ( David Spiegle) استاد علوم رفتاری و روانپزشکی دانشگاه استنفورد است،میگوید: “تفاوت کلیدی میان استرس و اضطراب، در احساس درماندگی است…” آستین ها را بالا بزنید و با استرس ها مقابله کنید. این مبارزه از احساس درماندگی شما میکاهد. استرس در بیشتر مواقع با اقدامی عملی رفع می شود، اما حل مشکل اضطراب نیازمند مشاوره، دارو درمانی و کمک گرفتن تخصصی در زمینه ی روانشناسی است.

منبع استرس و اضطراب

روشن ترین فرق استرس و اضطراب این است که استرس دلیل روشنی دارد. در حالیکه دلیل روشنی برای اضطراب نداریم. هنگامی که کسی میگوید دچار نگرانی است و این نگرانی و ترس دلیل روشنی دارد که فرد به آن آگاه است؛ میگوییم که او دچار اختلال استرس شده است. اما هنگامی که نگرانی و دلشوره های فرد بدون دلیل است و فرد دلیل درستی برای آن ندارد؛ فرد دچار اختلال اضطراب شده است. پس تا اینجا دانستیم که استرس سخنرانی، استرس آزمون دانشگاه، استرس رانندگی درست است و نمیتوان برای چنین چیزهایی از واژه ی اضطراب بهره گرفت.

استرس در صورتیکه کم باشد خوب است اما اضطراب خیر!

استرس میتواند مثبت باشد در حالی که اضطراب ویژگی مثبتی ندارد. دانشجویی را فرض کنید که باید برای آزمون دانشگاهش آماده شود. او به خاطر اینکه نگران است نمره ی خوبی نگیرد دچار استرس می شود. این احساس استرس باعث می شود فرد درس خواندن و آماده شدن برای آزمونش را جدیتر بگیرد. در نتیجه نمره ی خوبی به دست خواهد آورد. البته همانگونه که پیشتر هم گفته شد استرس به میزان کم خوب است اما اگر استرس برای دراز مدت و شدید باشد فرد دچار اختلال استرس شده است و باید برای روان درمانی پیش روانشناس برود.

فرق استرس و اضطراب

استرس زمینه ساز اضطراب است.

استرس پیش از اضطراب پدید می آید و همانگونه که گفتم دلیل آن روشن است. فرد نسبت به دلیل استرس آگاهی دارد. ممکن است فرد تلاش کند که با بهره گیری از مکانیزم های دفاعی روانی، اثرات عوامل استرس زا را کم و استرس را مدیریت کند. در چنین حالتی استرس تا اندازه ای کاسته و فراموش می شود ولی ممکن است در دراز مدت زمینه ساز اضطراب شود. هنگامی که اختلال اضطراب در فرد شکل بگیرد او آگاهی درستی از این ندارد که اضطرابش در نتیجه ی عوامل استرس پدید آمده است. پس استرس میتواند زمینه ساز اضطراب شود.

اضطراب بدتر است یا استرس؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت موتور محرکه ی اضطراب قطعا استرس است. اما باید توجه داشته باشید زمانی که اضطراب به شکلی مزمن و دائمی در می آید، باید بطور خاص به درمان آن پرداخت و دیگر به عنوان نتیجه ی استرس به آن نگاه نکرد.

بیشتر اطرافیان با دیدن مشکلات اضطراب و… در افراد سریعا نسخه ی سفر و مهمانی و گردش و… میپیچند که این اشتباه است. اضطراب مزمن و اساسی با این راهکارهای موقتی درمان نمی شود.وقتی استرس داریم، میدانیم که علت تشویش و ناراحتی مان چیست، اما در اضطراب آگاهی نسبت به علت این مشکل کم می شود و واکنش ناشی از آن،خود به مشکل اصلی بدل میگردد.

درمان اضطراب و استرس چگونه است؟

برای درمان اضطراب و استرس حتما باید آنها را از هم تشخیص بدهید.درمان این دو مشکل به کلی با هم تفاوت دارد و شناخت هریک در این زمینه به بازگشت سلامت روح و روان شما کمک زیادی خواهد کرد.

درباره صادق امیدی

صادق امیدی هستم 23 سال سن دارم و همیشه دوست داشتم فضای را در بستر وب ایجاد کنم تا بتوانم به تازه عروس و دامادها در زمینه های مختلف کمک و راهنمایی کنم.از این رو وبسایت "عروس ما" و "عروس بانو" را به این منظور به همراه تیم دلسوزم راه اندازی کردیم تا بتوانیم در دو جهت تخصصی به عزیزان خدمات ارائه کنیم.

مرا دنبال کنید

ارسال یک پاسخ