"> چرا خواستگار ندارم؟ + پاسخ به 11 پرسش مهم در مورد خواستگاری | عروس بانو

اکنون ثبت نام کنید

ورود

فراموشی پسورد

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ورود

اکنون ثبت نام کنید

ما در انجمن عروس بانو فضای را برای شما ایجاد کرده ایم که بتوانید سوالات خودتان را بپرسید و دیگران برحسب تجربه ای که دارند شما را راهنمایی کنند و مشکلتان را رفع کنند.

چرا خواستگار ندارم؟ + پاسخ به ۱۱ پرسش مهم در مورد خواستگاری

چرا خواستگار ندارم؟ + پاسخ به ۱۱ پرسش مهم در مورد خواستگاری

چرا خواستگار ندارم؟ بسیاری از دختران دم بخت گاها این سوال را از خود می پرسند که “چرا خواستگار ندارم؟” اما این اتفاق میتواند دلایلی همچون پرتوقع بودن، توجه نکردن به ظاهر و لباس مناسب، غمگین و گوشه‌گیر بودن و … داشته باشد.

ازدواج کردن و انتخاب فردی که قرار است تمام عمر کنارش زندگی کنید و در لحظه های خوب و بد با هم شریک شوید، یکی از مهمترین تصمیمات زندگی هر فرد است. اما گاهی دختران با خود میگویند “با وجود اینکه به سن ازدواج رسیده ام، چرا خواستگار ندارم؟” این خواستگار نداشتن میتوانند دلایل متعدد فرهنگی، خانوادگی و اجتماعی داشته باشد، پس نیازی نیست در وجودتان به دنبال عیب و ایراد بگردید.در این مطلب از عروس بانو به بررسی این دلایل و راهکاری برای رفع آن می پردازیم. این موراد را در خود بررسی کرده و از راهکارهای گفته شده استفاده کنید؛ با ما همراه باشید.

دوست دارم ازدواج کنم ولی خواستگار ندارم…..

میخوام ازدواج کنم اما خواستگار ندارم……

با این که موقعیت خوبی دارم اما نمی دانم چرا خواستگاری ندارم……

میخوام ازدواج کنم چیکار کنم……..

 

علل نداشتن خواستگار

علل نداشتن خواستگار

متاسفانه در جامعه ما قانون نانوشته ای در میان مردم باب شده که خوبی و ارزش دختر را می توان از تعداد خواستگارانش فهمید. یعنی هر دختری که تعداد خواستگارانش زیاد باشد معلوم می شود که دختر خوبیست و اصل و نسب دار است اما اگر دختری در زمان متعارف جامعه ازدواج نکند یا خواستگار زیادی نداشته باشد این طور تعبیر می شود که حتماً مشکلی دارد که کسی سراغش نمیرود!

آن وقت است که دختران و خانواده هایشان روز به روز نا امیدتر، نگران تر و دستپاچه تر می شوند و اعتماد به نفس خود را در زمینه ازدواج از دست می دهند.معمولاً افراد در مقابل این مساله (نداشتن خواستگار) به دو نحو برخورد میکنند. برخی با آن کنار آمده و منتظر فراهم شدن شرایط خوب می شوند ولی برخی دیگر مدام در تلاشند تا از طرق مختلفی چون برقراری آشنایی های نادرست، دعانویسی و… خود را از این مهلکه نجات دهند.

اما به واقع علت اصلی نداشتن خواستگار چیست؟

به طور کلی علل و عوامل نداشتن خواستگار را می توان در دو دسته تقسیم کرد:

 1. عوامل فردی: عللی که خود فرد باعث ایجاد آنها شده است.
 2. عوامل بیرونی: عللی که عامل ایجاد آن ها خود فرد نبوده است.

طبیعی است که اگر مانعی بر سر راه شما وجود دارد ابتدا باید سعی کنید آن را برطرف نمایید. ( از آنجا که ما در مورد بسیاری از مسایل زندگی شما اطلاعی نداریم مطالب زیر را بیان می کنیم و این خود شما هستید که باید با دقت در این مطالب و بررسی وضعیت خود پاسخ مناسب را بیابید).

دلایل متعدد و کلی خواستگار نداشتن دختران

در خواستگار نداشتن یا خواستگار مناسب نداشتن دخترها موضوعات اجتماعی و فردی مختلفی مانند موارد زیر دخیل هستند:

 • بالا رفتن سن ازدواج برای دختران و پسران
 • رسم و رسوم غلط اهمیت دادن به ترتیب فرزندان در ازدواج
 • بالا رفتن هزینه های زندگی و تن ندادن پسرها به ازدواج
 • کمبود اعتماد به نفس دختر
 • توقعات بالای دختر خانم ها
 • نرسیدن به ظاهر خود
 • سخت گیری های خانواده ها
 • سابقه طلاق در خانواده دختر
 • وجود مشکل بزهکاری در خانواده دختر
 • سابقه بیماری های خاص در خانواده دختر

 

علل خواستگار نداشتن

چرا خواستگار ندارم؟

در قسمت زیر برخی از مهمترین دلایلی که میتواند در خواستگار نداشتن شما دخیل باشد را بررسی می کنیم:

۱) آیا شما فردی خجالتی هستید؟

اگر پاسخ شما مثبت است و شما دختری خجالتی هستید، طبیعی است که نسبت به دخترانی که خجالتی نیستند خواستگاران کمتری داشته باشید. کم نیستند دخترانی که با وجود شرایط فردی و خانوادگی بسیار خوب، به دلیل کمرویی و خجالتی بودن، با دیگران تعاملی برقرا نمی‌کنند، کسی آن‌ها را نمی شناسد و در نتیجه خواستگاران زیادی ندارند.بنابراین میتوانید در عین حال که متانت خود را حفظ میکنید، با دیگران تعامل برقرار کرده و عقایدتان را با لحنی مناسب بیان کنید.

۲) آیا به ظاهر و لباس پوشیدن خود توجهی ندارید؟

کسی که برای اولین بار شما را میبیند شناختی از خلقیات و شخصیت شما ندارد و اولین چیزی که میبیند ظاهر شماست. آراستگی ظاهر شما نقش بسیار مهمی در جلب توجه دیگران دارد. این مورد را با آرایش غلیظ و لباس های زننده اشتباه نگیرید، یک خانم میتواند با پوشیدن لباسی مناسب، تمیز، زیبا و صورتی آراسته و مرتب، بسیار خوب و متین به نظر برسد.اگر تا به حال به ظاهر و یا لباسی که می پوشید اهمیت نمیدادید، پیشنهاد میکنیم از این به بعد توجه کنید.

۳) آیا شما دختری غمگین و منزوی هستید؟

خوب است بدانید که آدم های شاد خیلی زود افراد را به خود جذب میکنند و انرژی خوبی که دارند همه را به سمت خود میکشاند. اگر فردی غمگین هستید و به اصطلاح زانوی غم بغل گرفته اید، کیس های ازدواج خود را از دست میدهید.روحیه زن در شاد بودن فضای خانه بسیار مهم است و زمانی که زن غمگین است همه خانواده غمگین هستند؛ به این خاطر که کسی با دیدن دختری غمگین ترغیب به انتخاب او برای ازدواج نمی شود. شاد باشید و بخندید، به اتفاقات خوب فکر کنید و مثبت اندیش باشید. این تغییر رویه در جذب شدن افراد به شما نیز بسیار مهم است.

۴) آیا شما یک دختر پرتوقع و کمال گرا هستید؟

اگر فردی پرتوقع و کمال گرا هستید و به دنبال پسری همه چیز تمام هستید، هیچوقت همچین فردی را پیدا نخواهید کرد. برخی از دختران، پسری که میخواهند با او ازدواج کنند را یک مرد سوار بر اسب سفید تصور میکنند. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که کمی واقع بین باشید، آیا خودتان هیچ نقصی ندارد؟ هیچکس بی نقص نیست، با توقع زیاد از فردی که میخواهید با او ازدواج کنید فقط و فقط گزینه های ازدواج خود را کاهش میدهید.

۵) آیا در مورد خواستگاران خود سخت‌ گیر هستید؟

شاید با خودتان بگویید نه من آدم سخت گیری نیستم و فقط معیار‌های معقولی دارم، اما وقتی پای عمل فرا میرسد با وسواس خاصی هر موضوع را به شکل یک مشکل میبینید.اگر شما فردی سخت گیر هستید و در وجود هر کس به دنبال عیب و ایراد میگردید، این سخت گیری باعث می شود که افراد کمتری به شما جذب شده و در نتیجه خواستگاران شما آن طور که میخواهید نباشند.

۶) آیا خودتان را دست کم می گیرید؟

برخی از دختران عزت نفس پایینی داشته، همیشه در حال دست کم گرفتن خودشان هستند، اما ‌میگویند چرا خواستگار ندارم؟ پاسخ واضح است؛ اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، به یاد داشته باشید که همیشه قبل از همه، باید خودتان را دوست بدارید و به خودتان اهمیت دهید.تا وقتی که شما برای خودتان احترام قائل نشوید و خودتان را دوست نداشته باشید، بقیه نیز به شما احترام نخواهند گذاشت. ارزش دادن به خودتان جذابیت فوق العاده ای برای شما به ارمغان می آورد. خودتان را دوست بدارید و برای توانایی های خود ارزش قائل شوید.

۷) آیا نداشتن ظرافت زنانه، دلیل خواستگار نداشتن شماست؟

داشتن ظرافت زنانه یکی از اصول اولیه هر رابطه و مخصوصا ازدواج است. آیا شخصیت شما به گونه ای است که همه میگویند مانند مردها رفتار میکنید؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است، باید بگوییم که یکی از دلایل خواستگار نداشتن شما همین است. رفتار زنانه و ظرافت زن یکی از مهم ترین دلایل جذب شدن یک مرد به یک زن است. بنابراین مستقل باشید و کنترل امور را به دست بگیرید، اما تا وقتی که به روابط شما آسیبی نزند. زنانه رفتار کرده و جذابیت داشته باشید.

۸) آیا سابقه خانوادگی‌ شما منفی است؟

برخی از خانواده ها به سبب اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده‌اند، سایر افراد نظر خوبی راجع به آن‌ها ندارند. قضاوت کردن افراد بر اساس گذشته‌ای که داشته‌اند کار اشتباهی است، برای جلوگیری از قضاوت‌های اشتباه دیگران و نشان دادن خودتان به آن‌ها، همه سعی خود را به کار گیرید.

۹) آیا هنوز به رابطه قبلی خود فکر می کنید؟

تا زمانی که بار رابطه قبلی را به دوش بکشید، حتی اگر خواستگار هم داشته باشید، به دلایل مختلف حاضر به پذیرش خواستگار نبوده و شروع به عیب جویی کردن میکنید. به این فکر کنید که اتفاقات گذشته در گذشته مانده و نیاز نیست که همیشه آن را به خودتان یادآوری کنید. تمام چیز‌هایی که شما را به یاد فردی که در گذشته با او رابطه عاطفی داشته اید می اندازد را دور ریخته و زندگی جدیدی را شروع کنید.

۱۰) آیا محل زندگی خوبی ندارید؟

برخی از دختران تحصیل کرده از این موضوع شاکی هستند که چرا به خاطر زندگی در محله پایین شهر و یا زندگی در روستا خواستگارانی درخور و شایسته ندارند؛ متاسفانه محل زندگی یکی از معیارهای خواستگاران است، در این شرایط اگر شرایطی وجود داشته باشد که خانواده دختر بتوانند به مکان بهتر مهاجرت کنند، این بهترین کار است.

۱۱) آیا رسم و رسوم غلط و فرهنگ‌ های اشتباه دارید؟

هنوز بسیاری از روستا‌ها و حتی شهر‌های کشورمان، به رسم و رسوم و فرهنگ های قدیمی و غلط پایبند هستند. مثلا زمانی که به هر دلیل دختر بزرگتر مایل به ازدواج نیست، اجازه ازدواج را به دختر کوچک تر از او هم نمیدهند. متاسفانه این فرهنگ های اشتباه در زندگی بسیاری از خانواده ها هنوز پابرجاست و مانع از ازدواج بسیاری از دختران می شود.

راه هایی که به شما در جذب خواستگار کمک میکند.

علاوه بر راه حل هایی که گفته شد توجه به موارد زیر نیز برای حل مشکل خواستگار نداشتن کمک شایانی میکند:

سعی کنید بیشتر در جامعه حضور داشته باشید: مثلا حضور در مهمانی های خانوادگی و جاهایی که ممکن است پسر و یا فردی از اعضای خانواده او شما را ببیند.

به سایر جنبه های زندگی تان توجه بیشتری نشان دهید: تحصیلات و شغلتان را جدی بگیرید مطمئنا دختر خانمی که تحصیلات بالا دارد و در جای مناسبی مشغول به کار باشد گزینه مناسب تری برای ازدواج است.

مخالف عرف جامعه حرکت نکنید: درست است در عرف جامعه ما محدودیت ها و قوانین غیر منطقی بخصوص برای دختران وجود دارد اما این موضوع غیر قابل انکار است که دخترانی که همواره اصول مورد قبول اکثر جامعه را زیر پا میگذارد در مورد ازدواج با آنها ترس ها و شک و شبهه هایی وجود دارد.

دعا برای پیدا شدن خواستگار

دعا برای پیدا شدن یک خواستگار

در بین گروهی از مردم خرافات هم بیداد می کند. یکی از معروف ترین آنها این است که تا دختر بزرگ ازدواج نکند نباید به خواستگاری دختر کوچک تر رفت. این باورها سبب می شود که شانس دختران برای ازدواج کاهش یابد.

دعاهایی برای زیاد شدن خواستگار عنوان می کنیم با این امید که مشکل تمامی افراد چه پسر چه دختر حل شود:

از آیت الله بهجت جهت گشایش بخت دختران دستوری خواستند. در جواب فرمودند: (سوره فرقان آیه ۷۴) را زیاد بخوانند.

آیه «رَبّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّیّاتِنا قُرّهَ أَعْیُنٍ وَ اجْعَلْنا لِلْمُتّقینَ إِمامًا»

در خواص الآیات آمده که این نوشته را بر گردن دختری ببندند که شوهر نکرده باشد زود شوهر کند:

بسم الله الرحمن الرحیم. وَ مِن کُلّ شَئ ٍ خَلَقنا زَوجَین ِ لَعَلَّکُم تََذکرونَ اللهم بِحَقِّ قَولُکَ هذا وَ بِحَقِّ محمدٍ و آلِهِ اَن تَرزُقَ هذا المَرءَهَ زَوجاً مُوافِقاً غَیرَ مُخالفٍ بِحَقِّ محمدٍ و آله اجمعین

بیست و یک روز و هر روز یک مرتبه سوره طه را خوانده در مدت اندکی خواستگار پیدا می کند.

تلاوت سوره طه به مدت سه هفته یا ۲۱ روز

جهت بخت گشایی ، دختر این دعا را بنویسد و همراه داشته باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدُ لله رَبّ العالمین یَرجونَ تِجارَه ً لَن تــَـبور.

 

سخن پایانی

در این مقاله پاسخ سوال “چرا خواستگار ندارم؟ ” را با ۱۱ مورد مهم و تاثیرگذار، بررسی کردیم؛ اما برخی از دختر خانم ها خوشبختی و شادی را فقط محدود به ازدواج میدانند! در خانه می نشینند و فقط به روزی می اندیشند که ازدواج کنند و خودشان را در لباس عروسی تصور میکنند. درست است که ازدواج تصمیم و یا حتی مرحله ای مهم از زندگی است، اما نه به این قیمت که جوانی و لحظات ناب خود را فقط در این فکر بگذرانید! از دوران مجردی خود لذت ببرید و زندگی را زیبا ببینید، مطمئن باشید این شادی در جذب یک مرد هم تاثیر بسزایی دارد.

درباره صادق امیدی

صادق امیدی هستم 23 سال سن دارم و همیشه دوست داشتم فضای را در بستر وب ایجاد کنم تا بتوانم به تازه عروس و دامادها در زمینه های مختلف کمک و راهنمایی کنم.از این رو وبسایت "عروس ما" و "عروس بانو" را به این منظور به همراه تیم دلسوزم راه اندازی کردیم تا بتوانیم در دو جهت تخصصی به عزیزان خدمات ارائه کنیم.

مرا دنبال کنید

ارسال یک پاسخ